Galapagos (1999)
Al Giddings
David Clark

Wyspy wielkich żółwi

Archipelag Galapagos - nazywana ósmym cudem świata perła Pacyfiku - jest położony na równiku, około 965 km od Ekwadoru. Tworzy go 19 wysp oraz 42 mniejsze wysepki, z których tylko cztery są zamieszkane przez niecałe 20 tysięcy osadników. To jeden z najwspanialszych rezerwatów na naszej planecie, o niespotykanej nigdzie indziej "kolekcji" fauny i flory. Ekosystem archipelagu zachował się w dużej mierze w swoim pierwotnym kształcie, dzięki znacznemu oddaleniu od stałego lądu. Także dziś naukowcy, zafascynowani fenomenem relatywnie młodego (powstałego "zaledwie" kilka milionów lat temu) i podlegającego ciągłym przemianom archipelagu, traktują Galapagos jako miejsce, którego różnorodność stwarza idealne warunki do studiowania procesów ewolucji oraz sił natury mogących wpłynąć na przetrwanie gatunków, w tym także naszego homo sapiens. "Galapagos 3D" jest przykładem takich badań, zapisem ekscytującej i bogatej w odkrycia wyprawy na ekwadorski archipelag, w której uczestniczyła dr Carole Baldwin, amerykańska pani naukowiec specjalizująca się w biologii morskiej. Dzięki technologii IMAX, realizm zdjęć stwarza wrażenie rzeczywistego uczestnictwa w egzotycznej wyprawie. Widz czuje jakby rzeczywiście zanurzał się w obrazie, wędrował po wyspach i wysepkach, spotykał się "oko w oko" z zamieszkującymi archipelag stworzeniami i nurkował w morskich głębiach wraz z wszędobylską kamerą IMAX 3D. Mamy więc szansę z bliska obejrzeć ogromne, ważące 250 kg żółwie (od tych stworzeń pochodzi zresztą nazwa archipelagu, bowiem "galapagos" to po hiszpańsku "skorupa żółwia"), iguany, tamtejsze kormorany, małe foki czy też ławice mieniących się kolorami tęczy ryb, jaskrawoczerwone kraby, rekiny i wiele, wiele innych stworzeń. Kamera zabiera nas na głębokość 915 metrów, gdzie nigdy nie mielibyśmy szansy się znaleźć bez jej udziału. Dzięki temu możemy doświadczyć, że morskie głębiny, gdzie nie dochodzą już żadne promienie słoneczne, także pełne są życia i różnorodności istniejących tam gatunków. Wszystko to oglądamy z tak bliska, że ciężko czasem powstrzymać odruch by wyciągnąc ręke i "chwycić" przepływającą obok rybę :) "Galapagos 3D" to wspaniała propozycja i dla dzieci i dla rodziców. Dowód na to, że naturalny świat może byc równie albo i nawet bardziej ekscytujący niż ten znany z gier komputerowych i książek fantasy. Poza tym, dla każdego kto nie był jeszcze w kinie IMAX, będzie to na pewno niezapomniane przeżycie.